Prosinec 2019

Je Doug od Nickelodeonu nebo Disneyho?

19. prosince 2019 v 20:20 | Magicmax |  Animované seriály
Doug má dva seriály. První je Nickelodeonu (Doug) (1991 až 1994) a druhý je Disneyho (Disney's Doug) (1996 až 1999). V Česku původního Douga odvysílala Nova a SuperMax. Disneyho Douga odvysílala Česká televize na Déčku.


Den 11. srpna 1991 byl pro Nickelodeon významný. Do té doby vysílal převzaté pořady (Inspektor Šikula, Včelka Mája, Looney Tunes, ad.) a tehdy poprvé odvysílal animované pořady, které byly vytvořeny pouze pro něj. Za sebou byly odvysílany Doug, Lumpíci a Ren a Stimpy. Ironické je, že zrovna Doug, první odvysílaný běžící pořad vytvořený pro Nickelodeon, nabral směr ke konkurenci. Jak se to mohlo stát? Doug totiž nikdy nebyl úplně Nickelodeonu. Vytvářela ho Jumbo Pictures, která jim série prodávala.

Po 52 dílech původního Douga, Nickelodeon dostal nabídku pro další sérii. Stanice Nick jí odmítla, protože tehdy šetřila náklady přes to, že kdysi podepsala smlouvu o 65 dílech. Kanál dostal čas dva roky na změnu rozhodnutí. Mezitím vážný zájem projevila ABC, kterou krátce po tom koupil Disney.

Tehdější šéf Disney TV a Disney TV Animation, Dean Valentine se v New Yorku setkal se spolumajiteli Jumbo Pictures, Jimem Jinkinsnem a Davidem Campbellem. Následovala potom schůzka s partnery Jumbo Pictures v Los Angeles. Disney nabídl, že by odkoupil Jumbo za 5 milionů dolarů a následně prodávali licence na hračky s Dougem, natočili mu film a další série na kterých by Jim Jinkins spolupracoval. Přijali to a Doug začal pozměněně od začátku.

Hodně rozšířený názor mezi fanoušky je, že Disneyho Doug je horší. Původně jsem si myslel, že se jedná o chybné názory, vytvořené z nostalgie, ale Jim Jinkins v knize Slimed!: An Oral History of Nickelodeon's Golden Age prohlásil: "Většinou souhlasím s fanoušky Douga, kteří myslí, že původních 104 jedenáctiminutových přiběhů Douga, vytvořených pro Nickelodeon, byly lepší. Neplatí to u dílu The Dark Quail Saga, který byl napsán Joem Fallonem pro Disneyho Douga." Zmíněný díl nemá český dabing.

Disney vyvodil, že když první film Lumpíci vydělal v kinech velké peníze, tak trochu méně populární Doug by měl dostatečný zisk, aby zaplatil koupi studia a náklady na film. Proto film, který původně měl vyjít pouze na videokazetách, se dostal do kina. Los Angeles Times zveřejnil odhady, že značka Doug vydělala přibližně 100 milionů dolarů. U Disneyho už natočili 65 dílů Douga, ale tak trochu se příběh opakuje. Jim Jinkins očekával, že Doug's 1st Movie (v překladu Dougův 1. film) bude mít pokračování, ale Dougův 2. film se nikdy nenatočil i přesto, že měl skvělý nápad. Disney mu oznámil, že o dvojku nemá zájem, ale Jim nezjistil proč. Lze spekulovat, že čekali větší úspěch filmu nebo to ovlivnil nižší výdělek 3. filmu Lumpíků.

Magicmax